SZLAKIEM TRADYCJI I KULTURY NARODU POLSKIEGO

SZLAKIEM TRADYCJI I KULTURY NARODU POLSKIEGO

W dniach od 11 do 13 września grupa młodzieży z klas 3aTE, 3bTE, 3cTE oraz 3TH wraz z opiekunami Dorotą Komisarczyk, Martą Stolarczyk, Ewą Sadkowską oraz Krzysztofem Majem wybrała się na wycieczkę do Gdańska.  Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce. 

W atmosferze tej wyjątkowej metropolii zwiedziliśmy: Drogę Królewską czyli  ul. Długą i Długi Targ, Ratusz, Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, Wieżę Więzienną i Katownię, Żuraw i Długie Pobrzeże. Swoistą lekcję historii przeżyliśmy w Muzeum II Wojny Światowej. To miejsce kultury wielu wymiarów. Sercem muzeum jest wystawa główna – opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

Z kolei zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. To tu pracował Lech Wałęsa, który stanął na czele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”. Na multimedialnych wystawach poznaliśmy historię PRL-u, zobaczyliśmy jak wyglądał pokój przesłuchań i cela więzienna, z którymi do czynienia mieli członkowie ruchu Solidarność.

Wyjątkowy charakter miało zwiedzanie katedry w Oliwie. Wnętrze kryje dzieła sztuki sakralnej czy słynne XVIII-wieczne wielkie ograny. Podczas demonstracji organowej wysłuchaliśmy dzieł muzyków klasycznych.

Ideę tradycji i codziennego patriotyzmu kultywowaliśmy zwiedzając  Westerplatte. Szlak rozpoczęliśmy od  przystani pasażerskiej dla statków "Białej Floty" przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, a zakończyliśmy się na kopcu u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża. Uczniowie Kopernika przekonali się o odwadze, honorze i bohaterstwie Westerplatczykach, o których pamięć nie zaginie.

Chwile relaksu przeżyliśmy spacerując po malowniczej, sopockiej plaży z widokiem na Morze Bałtyckie.