Kopernik oddaje cześć Żołnierzom Wyklętym

Kopernik oddaje cześć Żołnierzom Wyklętym

1 marca 2023 r. po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm RP ustawą z 3 lutego 2011 roku, uchwaloną z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zgodnie z jego intencją święto stało się wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny.

W murach więzienia mokotowskiego, gdzie byli więzieni, torturowani i zabijani żołnierze przeciwstawiający się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, mieści się obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Uroczystości zainaugurowano w Bazylice Katedralnej, gdzie odbyła się msza święta. Główne uroczystości miały miejsce pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej z regionu świętokrzyskiego na Skwerze Żeromskiego w Kielcach. Wydarzeniu towarzyszyły przemówienia, składanie wieńców, salwa honorowa oraz wciągnięcie flagi.

Żołnierze podziemia antykomunistycznego wykonywali wciąż ten sam rozkaz, na który składali przysięgę w Wojsku Polskim przed rokiem 1939. Ta przysięga, wciąż ich obowiązywała po roku 1945 w walce z systemem komunistycznym.To była ta sama walka, ta sama przysięga, ta sama wierność i ta sama wolna i niepodległa Polska, o którą walczyli.

Po bardzo wielu latach Instytut Pamięci Narodowej odnalazł ciała żołnierzy pomordowanych w więzieniu mokotowskim w latach 1948–1956ich, odnalazł  ich święte szczątki, przebadał, złożył do trumienek, opatrzył modlitwą na drogę, przywołał po imieniu, zrobił znak krzyża na przestrzelonej czaszce...